Aktualności

Programy rewitalizacji w województwie lubuskim


Założeniem rewitalizacji jest uruchomienie procesów zmierzających do odnowy najbardziej zdegradowanych obszarów w gminach.
Obszary zdegradowane to takie, na których kumulują się zjawiska kryzysowe: społeczne, gospodarcze, techniczne, przestrzenne, środowiskowe. Dążeniem jest, aby do wychodzenia tych obszarów z kryzysu uruchomić specyficzne dla każdej gminy uwarunkowania, przy jednoczesnym maksymalnym zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz wszystkich zainteresowanych podmiotów publicznych i prywatnych.

Jest to proces wieloletni i całościowy, tj. obejmujący powiązane ze sobą podmioty i przedsięwzięcia, w związku z tym konieczne jest stworzenie programów rewitalizacji,  tj. dokumentów, w których zostanie zaplanowane wyjście obszarów zdegradowanych z sytuacji kryzysowej.

Z dniem 30 września br. Departament Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zakończył realizację projektu pn.: „Konkurs dotacji dla gmin Województwa Lubuskiego na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.    
Konkurs dotacji był jednym z działań Województwa, mających na celu wsparcie samorządów gmin. Pomoc udzielana była samorządom gmin w formie dofinansowania zadania polegającego na opracowaniu lub aktualizacji dokumentu.
W ramach projektu ogłoszone były dwa nabory wniosków o udzielenie dotacji. Środki te, w kwocie 2 105 919,50 zł, pozwoliły lubuskim gminom, które z powodzeniem wystartowały w konkursie, pokryć koszty opracowania programu rewitalizacji w wysokości do 90% wydatków kwalifikowalnych.

Warunkiem otrzymania dotacji było wpisanie opracowanego/zaktualizowanego programu rewitalizacji na Wykaz programów rewitalizacji gmin województwa lubuskiego, prowadzony przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Lubuskie 2020.
Na koniec września 2018 r. na Wykaz wpisanych było 54 programów rewitalizacji lubuskich gmin, z tego 44 zostały dofinansowane dotacjami w ramach konkursu. Należą do nich dokumenty opracowane przez gminy: Brody, Bytom Odrzański, Dąbie, Deszczno, Drezdenko, Gozdnica, Iłowa, Jasień, Kargowa, Kłodawa, Krosno Odrzańskie, Lipinki Łużyckie, Lubiszyn, Lubniewice, Lubsko, Małomice, Niegosławice, Nowa Sól (miasto), Nowogród Bobrzański, Ośno Lubuskie, Otyń, Przytoczna, Pszczew, Rzepin, Santok, Siedlisko, Skąpe, Skwierzyna, Słubice, Strzelce Krajeńskie, Sulechów, Sulęcin, Świebodzin, Torzym, Trzciel, Trzebiechów, Trzebiel, Tuplice, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra (miasto), Żagań (miasto), Żary, Żary (miasto).

Gmina Dobiegniew – jako jedyna z lubuskich gmin zakwalifikowała się do finałowej dwudziestki miast i gmin w kraju w konkursie dotacji organizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju „Modelowa Rewitalizacja Miast”, którego celem jest wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz wypracowania modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji. Rozwiązania przyjęte w Dobiegniewie mają być wzorem dla innych małych miasteczek w całej Polsce.

Generuj PDF Generuj dokument Word