Aktualności

Lubuski eksport


Bisnode Polska na podstawie zebranych materiałów przeprowadził badanie stanowiące swoistego rodzaju „barometr eksportu”. Zadając dwa proste pytania gdzie i co eksportuje?

Polska systematycznie zwiększa wpływy z eksportu – w pierwszym półroczu 2017 r. do niemal 100 mld euro. W dużej mierze jest to możliwe dzięki lokalnym specjalnościom eksportowym, szybko podbijającym zagraniczne rynki.

Badanie zostało przeprowadzone na łącznej liczbie 25 tys. firm, który eksportowały przynajmniej raz  do danego kraju w I kwartale 2017 roku. W oparciu o ponad 121,3 tys. transakcji handlowych.

Według danych deklaratywnych najpopularniejszym kierunkiem eksportu polskich przedsiębiorców są Niemcy. Do Niemiec, przynajmniej jeden raz w I kw. br. wyeksportowało 6,1 proc. polskich firm. Drugim najpopularniejszym kierunkiem eksportowym są Czechy, z blisko 5 proc. Trzecim Ukraina z ponad 2,5 proc. Co ciekawe widać wyraźną zależność pomiędzy kierunkiem eksportu a przygranicznym położeniem geograficznym eksportera: na zachodzie dominują Niemcy, a na wschodzie Ukraina.

Z badania wynika, że przedsiębiorcy z województwa lubuskiego swój eksport opierają o współpracę z krajami Europy Zachodniej. Do Niemiec eksportują najwięcej ze wszystkich polskich województw. Współpracują także z Holandią, Francją, także Czechami i Wielką Brytanią. Dominuje lekki przemysł metalowy. Produkcja gotowych wyrobów metalowych generuje blisko 3,7 proc., a produkcja konstrukcji z metalu kolejne 3 proc. Wysoko plasuje się produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych i elementów elektronicznych.

Źródło: https://www.bisnode.pl/wiedza/newsy-artykuly/raport-polski-eksport-2017/

Generuj PDF Generuj dokument Word