Aktualności

Lubuskie cuda Polski


Bulwar Nadwarciański w Gorzowie i Zespół poaugustiański w Żaganiu to atrakcje, które znalazły się na 2 i 5 miejscu zestawienia najciekawszych miejsc w Polsce.
Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi stare, polskie przysłowie. I sporo w nim racji. Polska jest nie tylko najfajniejsza, ale w dodatku bardzo szybko się zmienia. W ostatnich latach odkrywamy na nowo wiele zapomnianych zabytków, odnawiamy je i robimy z nich prawdziwe turystyczne perły. Wreszcie doceniamy też wspaniałą polską przyrodę. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić plebiscyt 7 nowych cudów Polski. Wiele z tych miejsc ma szansę zostać prawdziwymi magnesami dla podróżników nie tylko z kraju, ale również z zagranicy” – tymi słowami w 2011 roku Martyna Wojciechowska ogłaszała pierwszą edycję plebiscytu National Geographic Traveler. Od tej pory plebiscyt organizowany jest co roku, a laureaci konkursu prezentowani są w wydaniach miesięcznika „National Geographic Traveler”.

Lubuskie zgłaszało swoich kandydatów w każdej z edycji plebiscytu, natomiast uhonorowane zostało po raz pierwszy w roku 2015. W kolejnych latach, 2016 i 2017, na listy 7 cudów trafiały po dwie lubuskie atrakcje.

W 2015 roku po raz pierwszy jednym z siedmiu laureatów została lubuska atrakcja – na 5. miejscu znalazła się Rzeczpospolita Ptasia (Park Narodowy Ujście Warty).
W zestawieniu z 2016 roku znalazły się aż dwie lubuskie perełki - na trzecim miejscu Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, a na siódmym - Geopark Łuk Mużakowa. Nasz region, jako jedyny, miał w finałowej siódemce dwóch zwycięzców.
W 2017 roku ponownie dwie lubuskie atrakcje trafiły do finałowej siódemki: 2. miejsce - Bulwar Nadwarciański w Gorzowie i 5. miejsce - Zespół poaugustiański w Żaganiu.
Generuj PDF Generuj dokument Word