Aktualności

Europejska Noc Muzeów w Lubuskiem


W połowie maja po raz kolejny swoje podwoje otwierają w nocy muzea i galerie w kilkudziesięciu polskich miastach. W święcie muzealników, muzeów i zwiedzających pod nazwą Noc Muzeów udział wezmą m.in. muzea w Drzonowie, Zielonej Górze, Międzyrzeczu, Gorzowie Wielkopolskim, Wschowie, Świebodzinie i Krośnie Odrzańskim.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Ponieważ cieszyła się dużym powodzeniem, podobne imprezy zaczęły być organizowane także w innych miastach w całej Europie – w Polsce jako pierwsze Noc Muzeów zorganizowało w 2003 roku Muzeum Narodowe w Poznaniu (gdzie w tym roku odbędzie się jej 13 edycja), następnie w Krakowie (2004 r.). W czasie Nocy Muzeów organizatorzy przygotowują zazwyczaj dodatkowe, specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną złotówkę lub za darmo. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej instytucji.

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie ma w tym roku podwójne święto – w dniu 8 maja obchodzi 30-lecie swojej działalności, połączone z 70. Rocznicą zakończenia II wojny światowej. W programie przewidziano na ten dzień m.in. wernisaż nowych wystaw czasowych, których tematyka nawiązywać będzie do ww. rocznic. Początek gali planowany jest na godz. 14:00. Natomiast 9 maja, w sobotę, muzeum organizuje IX Europejską Noc Muzeów w Drzonowie (jest to w tym roku termin o tydzień wcześniejszy, niż obchody ogólnoeuropejskie). Tego dnia dla odwiedzających przygotowano liczne atrakcje, m.in. prezentację czołgu Leopard 2A4 z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej,  pokazy grup rekonstrukcyjnych, iluminację eksponatów plenerowych, spektakl Teatru Ognia "Haka Poi" z Zielonej Góry.

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów, 16 maja przygotowuje Amerykańską Noc w Muzeum. W programie znajdą się m.in.: happening „Jak zdobyto Dziki Zachód”, warsztaty plastyczne, koncerty, wystawy tematyczne, prezentacje i konkursy.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego zaprasza w dniach 8-9 maja na Bizantyjską Noc Muzeów "Tajemnice ikony" (8 maja) oraz elektro-industrialną noc na zamku w Międzyrzeczu (9 maja). Imprezy odbędą się w siedzibie muzeum przy ul. Podzamcze 2. Zapowiedź VI Międzyrzeckiej Nocy Muzeów można obejrzeć na YouTube klikając tutaj.

W Gorzowie, 16 maja, Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta zaprasza na otwarcie w oficynie Zespołu Willowo-Ogrodowego przy ulicy Warszawskiej 35 wystawy w ramach Nocy Muzeów. Podziwiać będzie można mało znane dzieła pejzażystów śląskich drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. Tego samego dnia, w Spichlerzu przy ulicy Fabrycznej 1-3, zostanie otwarta wystawa "Modele zabytkowych powozów konnych ze zbiorów Zygmunta Karga". Autorem kolekcji jest modelarz ze Stargardu Szczecińskiego, budujący modele pojazdów zaprzęgowych w skali 1:10 w oparciu o odwzorowanie oryginalnych egzemplarzy. Wystawa ukazuje czterdzieści modeli powozów konnych sklasyfikowanych w sześciu blokach merytorycznych, tj. powozy gospodarskie, powozy wyjazdowe i spacerowe, powozy podróżne, powozy reprezentacyjne i ceremonialne, powozy transportowe oraz powozy specjalistyczne.

Muzeum Regionalne w Świebodzinie obchody Nocy Muzeów zaplanowało na 15 maja. Ich tematem przewodnim będą tradycje kresowe: będzie można odwiedzić wystawę „Kresy i nowa rzeczywistość – o tradycjach kresowych i nie tylko w powojennym Świebodzinie”, wysłuchać prelekcji, obejrzeć występ kapeli koźlarskiej „Kotkowiacy” ze Zbąszynka i spróbować kresowych smakołyków.

Obchody Nocy Muzeów w Krośnie Odrzańskim potrwają dwa dni. 15 maja Centrum Artystyczno-Kulturalne „Zamek” zaprasza na „Nocne zwiedzanie zamczyska”, które rozpocznie się o godzinie 22.00 przed Zamkiem Piastowskim (bilety można zakupić w siedzibie CAK do 14 maja – ilość miejsc ograniczona) . Tego dnia będzie również można skosztować jadła i napitków dworskich, tortur średniowiecznych i poznać wiele nieznanych historii. Otwarta zostanie nowa wystawa historyczna - „Ze skarbca wysypane”, obejmująca zbiór monet krośnieńskich oraz skarb z Marcinowic po renowacji.  16 maja, w godz. 12:00-20:00 Zamek Piastowski będzie można bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem, a o godz. 21:00 odbędzie się recital Anity Ziobrowskiej i Janusza Gajdy.

 Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na 4. edycję Nocy Muzeów w dniu 16 maja. Szczegóły podane zostaną wkrótce na stronie internetowej muzeum. Placówka będzie także otwarta dla zwiedzających podczas Jarmarku Mieszczańskiego w dniach 23 -24 maja.

Informację przygotowała Ewa Laskowska.

Generuj PDF Generuj dokument Word